Stoły spawalnicze

stoły spawalnicze

Zawód spawacza, chociaż intratny, nie należy do najlżejszych. Praca ta wymaga doświadczenia, umiejętności manualnych i odpowiedniego sprzętu. Spawacz na co dzień pracuje z bardzo szeroką gamą narzędzi. Oprócz gazów, spawarek, drutów i kątowników, spawacz potrzebuje odpowiedniej przestrzeni oraz powierzchni, aby móc wygodnie i skutecznie wykonywać swoją pracę. Przyrządem w znacznym stopniu upraszczającym pracę spawacza jest stół spawalniczy.

stoły spawalnicze

Profesjonalny stół spawalniczy wyposażony w uchwyty montażowe

Stół spawalniczy jest obiektem, który można nie tylko nabyć, ale też wykonać samodzielnie we własnym zakresie. Gdy wykonuje się konstrukcje spawane, lwią część czasu, bo aż osiemdziesiąt pięć procent, zajmuje przygotowanie materiału do procesu spawania. Pozostałe piętnaście procent zajmuje samo spawanie. Z tej też przyczyny możliwie najbardziej precyzyjne pozycjonowanie elementów składowych konstrukcji w jak najkrótszym czasie, w znaczny sposób wpływa na wysoką jakość i optymalną rentowność procesu produkcji. Zastosowanie profesjonalnych stołów spawalniczych pozwala na zrealizowanie wyżej wymienionych celów. Stoły spawalnicze służą do spawania oraz montowania elementów konstrukcyjnych, które wymagają maksymalnej dokładności. Stoły spawalnicze dedykowane są do wyposażania stanowisk technologicznych, w których ma się do czynienia z procesami spawania drobnych detali. Słownik definiuje go jako stół, na którym wykonuje się prace spawalnicze, stanowiący część stanowiska spawalniczego.

Stoły spawalnicze znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie dochodzi do spawania, pozycjonowania i składania elementów metalowych. Niezbędne są one tam, gdzie wymagane są dokładność ustawienia oraz powtarzalność. Występują w wielu wariantach i rozmiarach, lecz bez względu na wersję wykonywane są ze stali, zdolnej wytrzymać ciężar i temperaturę spawania. Oferują one spawaczowi stabilne miejsce pracy, na którym może on także dokonywać niezbędnych pomiarów. Istotną częścią stołu spawalniczego jest zacisk, który pozwala utrzymać obiekt spawany w miejscu. Nie wszystkie stoły są w niego fabrycznie wyposażone, dlatego warto się w niego wyposażyć we własnym zakresie.

Obecnie na rynku istnieje wielu producentów oferujących stoły spawalnicze różnego rodzaju dostosowane do potrzeb i wymagań spawacza. Niektóre modele wyposażone są w dziury montażowe umożliwiające dowolne zamontowanie spawanego elementu oraz uchwyty ułatwiające ich trzymanie. Zależnie od producenta istnieje możliwość dalszej rozbudowy stołu o stosowne moduły.
Najpopularniejsze firmy dostępne w Polsce to m.in:

  • Kemper
  • DEMMELER
  • Siegmund
  • CLOOS
  • Mechanik System
  • ESAB
  • TransSpaw
  • ELROTECH
stoły spawalnicze

Dla spawacza wykonanie stołu spawalniczego we własnym zakresie nie stanowi większego problemu

Stoły spawalnicze, będące stanowiskiem pracy spawacza, powinny znajdować się w odpowiednio wentylowanej przestrzeni. Aby to umożliwić można od razu zaopatrzyć przedsiębiorstwo w stół odciągowy albo doposażyć halę w oddzielne odciągi spawalnicze. Jest to niesamowicie istotną kwestią z tego względu, że spawacze należą do jednej z najbardziej zagrożonych grup zawodowych, jeżeli chodzi o ekspozycję na substancje szkodliwe i prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zawodowych. Jest to powodowane tym, że zanieczyszczenia wytwarzające się w trakcie procesu spawania poprzez pęcherzyki płucne dostają się do krwiobiegu, siejąc w nim zniszczenia w postaci chorób układu oddechowego, pokarmowego, krwionośnego i nerwowego – wszystko to za sprawą wydzielających się tlenków, które dodatkowo są toksyczne i rakotwórcze. Pamiętajmy o tym podczas tworzenia nowego stanowiska pracy.

Co mówią przepisy prawa?

Dlatego też konieczność zapewnienia spawaczom bezpieczeństwa w postaci odpowiedniej wentylacji zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 2000 roku oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2002 roku. Najskuteczniejszą formą wentylacji,  jeżeli nie mamy stołu odciągowego, jest zastosowanie wentylacji miejscowej w formie odciągów spawalniczych, które wyłapują zanieczyszczenia praktycznie u źródła tak, aby nie docierały one do twarzy spawacza i nie rozchodziło się po hali. Jest to jednakże jedynie uzupełnienie do wentylacji ogólnej pomieszczenia.

stoły spawalnicze

Zrobienie własnego stołu spawalniczego nie powinno sprawić trudności wykwalifikowanym spawaczom.

Takie urządzenia do wentylacji muszą być ergonomiczne i maksymalnie bezobsługowe, żeby nie przeszkadzały pracownikowi w wykonywaniu pracy. Musi mieć ono również odpowiednie parametry. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są ramiona odciągowe. Posiadają one mechanizm, który pozwala manewrować ssawką w przestrzeni całego stanowiska pracy. Muszą być one solidnie wykonane, lekkie i wyposażone w wentylator, który filtruje powietrze. Stosowane są także innego rodzaju urządzenia, lecz są one o wiele mniej popularne od najpraktyczniejszego rozwiązania w formie ramion odciągowych.

Potrzebujesz informacji?

Szukasz konkretnego produktu? Potrzebujesz ramienia odciągowego, odkurzacza lub innego urzadzenia?

Wybierzemy najlepsze dla Ciebie, skontaktuj się z nami:

ramiona@op.pl

tel. 732 851 099